Kuchnia

„Człowiek jest tym, co zje”

Ludwig Feuerbach

Kuchnia to serce przedszkola Nutka. Stawiamy na to, aby posiłki były smaczne, różnorodne oraz zdrowe. Wszystkie potrawy przygotowujemy na miejscu. Sami lepimy pierogi, pieczemy ciasta, mrozimy owoce, robimy smaczne i zdrowe koktajle oraz przygotowujemy przetwory na zimę (dżemy, przeciery), dlatego mamy stuprocentową pewność co do jakości posiłków.

Jakie są nasze zasady żywieniowe?

 • Codziennie podajemy warzywa oraz owoce.
 • Zdecydowanie ograniczamy sól oraz cukier.
 • Korzystamy ze świeżych składników, a nie z półproduktów.

Uczymy dzieci zasad zdrowego odżywiania oraz samodzielności. Co miesiąc prowadzimy warsztaty kulinarne, podczas których rozwijamy talenty dzieci w tym kierunku.

W trakcie dnia dzieci jedzą 4 posiłki: śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek oraz drugi podwieczorek. Koszt dzienny posiłku to 15 zł dziennie. Jest on wliczony w cenę czesnego. Jeśli dziecka nie ma w przedszkolu, zwracamy tę kwotę za każdy dzień nieobecności. Jeśli chcą Państwo sprawdzić przykładowy jadłospis, proszę zajrzeć tutaj albo skontaktować się z nami.

Ekologia

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”

Albert Einstein

Ekologia, edukacja ekologiczna i ochrona środowiska nabierają coraz większego znaczenia, bo jesteśmy świadkami gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, wysychające lasy, ginące zwierzęta „wołają o pomoc”.

Niezwykle istotne jest zwracanie od najmłodszych lat uwagi na poczucie odpowiedzialności za wszelkie zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek. W przedszkolu Nutka kształtujemy postawę dzieci wobec środowiska. Aktywizujemy przedszkolaki przez codzienne spacery, zabawę na świeżym powietrzu oraz edukację ekologiczną. Bezpośredni kontakt dzieci z przyrodą wywołuje u nich chęć aktywnego działania, a także budzi uczucia opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt.

Nasze dzieci co roku biorą udział w wycieczkach o tematyce przyrodniczej, podczas których bezpośrednio obserwują naturę. Do przedszkola zapraszamy hodowców zwierząt, by dzieci uczyły się właściwej postawy wobec ich podopiecznych. Dzieci regularnie uczestniczą w zajęciach eksperymentalnych, dzięki czemu lepiej rozumieją zmiany w swoim otoczeniu. Rozmowy na temat ochrony środowiska oraz udział w akcjach ekologicznych to codzienność w przedszkolu Nutka. Ziemia to nasz dom, więc najważniejsze jest to, by o nią dbać!

Bezpieczeństwo

Bezpieczne dziecko to dziecko szczęśliwe, wesołe i ufne.

W przedszkolu Nutka bezpieczeństwo to priorytet i tego uczymy też dzieci. Nauczyciele przedstawiają dzieciom gotowe schematy zachowania, ale przede wszystkim uczą je przewidywania i kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Zajęcia i zabawy realizujemy w oparciu o metody aktywizujące myślenie dzieci, np. zabawy edukacyjne, inscenizacje teatralne, stwarzanie symulowanych sytuacji, wycieczki, spotkania z przedstawicielami zawodów mundurowych.

Nasi nauczyciele czuwają nad bezpieczeństwem dzieci. Ustalają z nimi zasady zachowania w sali i pomieszczeniach przedszkolnych, na placu zabaw oraz podczas spacerów i wycieczek. Regularnie rozmawiają też na temat sytuacji związanych z bezpieczeństwem oraz unikaniem zagrożeń.

Jak wygląda bezpieczeństwo w przedszkolu Nutka?

a) organizacja przestrzeni przedszkola

 • przestronne sale z atestowanymi zabawkami, meblami, dywanami,
 • bezpieczny i ogrodzony plac zabaw,
 • kamizelki odblaskowe, które dzieci zakładają na wycieczki,

b) personel

 • odpowiednia liczba osób czuwających nad bezpieczeństwem – w grupach do 16 dzieci pracuje 1 nauczyciel/ka oraz asystent/ka, a w grupach powyżej 16 dzieci - 2 nauczycieli/ki oraz asystent/ka,
 • personel jest przeszkolony z udzielania pierwszej pomocy,
 • gotowość do pomocy dziecku w każdej sytuacji,

c) kontrola wejść i wyjść

 • system magnetycznych kart wejściowych oraz monitoring zewnętrzny,
 • kontrola odbioru dzieci – mogą to zrobić tylko osoby upoważnione, po potwierdzeniu podpisu w zeszycie wypisów.

Zdrowie

W myśl zasady „w zdrowym ciele – zdrowy duch” w przedszkolu Nutka propagujemy zdrowy styl życia poprzez różne działania:

 • Zapewniamy urozmaicone i zdrowe posiłki przygotowywane we własnej kuchni - zobacz przykładowy jadłospis.
 • Organizujemy codzienne zabawy i aktywności ruchowe na świeżym powietrzu i w budynku (taniec, balet, joga, zajęcia muzyczno-ruchowe).
 • Dbamy o codzienną gimnastykę poranną np. z elementami jogi, ścieżką sensoryczną, torami przeszkód, z chustą animacyjną.
 • Pilnujemy, aby dzieci codzienne myły zęby
 • Do mycia rak używamy mydła „Biały jeleń” oraz ręczników papierowych
 • Współpracujemy z pielęgniarką, która wspiera przedszkole w działaniach prewencyjnych i higienicznych.
 • Na bieżąco informujemy Rodziców o sytuacji zdrowotnej w placówce
 • Regularnie ozonujemy budynek
 • W każdej sali używamy oczyszczaczy powietrza.

Współpraca z rodzicami

„Mów dziecku, że jest dobre i że potrafi”

Janusz Korczak

Rodzice, dzieci, nauczyciele – wszyscy razem tworzymy wspólnotę, której podstawą jest wzajemne zaufanie oraz szacunek. Zgadzamy się, że naszym wspólnym celem jest wychowanie dzieci w oparciu o wartości takie jak dobro, mądrość i piękno.

Na co dzień wspieramy Rodziców poprzez:

 • codzienny kontakt i rozmowy – mogą to być spotkania indywidualne, a także kontakt telefoniczny i mailowy,
 • pomoc w reagowaniu na trudności w rozwoju dziecka i wspieranie w ich przezwyciężaniu,
 • zapewnienie pomocy psychologicznej oraz logopedycznej,
 • przekazanie wyników z cyklicznych obserwacji dziecka.

Chcemy też angażować Rodziców w społeczność przedszkolną, dlatego podejmujemy szereg działań. W tym celu:

 • organizujemy zebrania grupowe,
 • stwarzamy możliwość udziału w uroczystościach, warsztatach, zajęciach otwartych oraz w Teatrze Rodziców,
 • zapraszamy Rodziców do spotkań w grupach i opowiadania o swoich pasjach, zainteresowaniach oraz wykonywanych zawodach,
 • zachęcamy Rodziców do udziału w akcjach typu Cała Polska Czyta Dzieciom, zbiórka dla domów dziecka, hospicjów, schronisk.

Jesteśmy otwarci na sugestie Rodziców, jeśli chodzi o podejmowane aktywności. Aktywnie informujemy ich o działaniach i przedsięwzięciach za pomocą profilu przedszkola na Facebook, Instagram oraz Youtube

Wyprawka

Drogi Rodzicu, u nas nie będziesz się martwić o to, by na czas kupić plastelinę czy pastę do zębów lub o to, że w piątek trzeba zabrać pościel do prania.

To my zapewniamy większość rzeczy niezbędnych do funkcjonowania dziecka w przedszkolu. Są to m.in.:

 • materiały plastyczne, piśmiennicze – mamy bogato wyposażoną salę plastyczną,
 • środki higieniczne - tj. szczoteczki do zębów (wymieniamy je co 3 miesiące), pastę do zębów, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, mydło antyalergiczne Biały Jeleń,
 • kocyki, poduszki i prześcieradła dla dzieci, które śpią w ciągu dnia. Sami też czuwamy nad ich regularnym praniem i wymianą,
 • stroje i rekwizyty używane podczas występów. Prosimy jedynie o wyposażenie dzieci w strój galowy.

Rodziców prosimy jedynie o przyniesienie do przedszkola kapci na zmianę oraz tzw. kompletu ubrań awaryjnych. Kapcie (ze względów bezpieczeństwa nie mogą to być klapki) powinny mieć antypoślizgową podeszwę, być wygodne i łatwe do założenia. Jeśli dziecko nadal używa pieluch i chusteczek nawilżonych, również prosimy o ich dostarczenie.

Adaptacja

Udana adaptacja to klucz do komfortu dziecka w przedszkolu. Nasze zajęcia adaptacyjne mają zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa psychicznego w przełomowym momencie jego życia. Mają też pomóc stopniowo radzić sobie z doznaniami wywołanymi rozstaniem z rodziną i brakiem wiedzy o nowym środowisku.

Oferujemy dziecku powolną i stopniową adaptację, która umożliwi mu poznanie nowego otoczenia w poczuciu bezpieczeństwa psychicznego. Nad adaptacją dzieci oraz wspomaganiem ich rodziców czuwa doświadczona kadra przedszkola z psychologiem. Adaptację w przedszkolu Nutka organizujemy w ostatnich dniach sierpnia, w godzinach przedpołudniowych.

Dzieci dołączające do grupy w trakcie roku przedszkolnego również mogą skorzystać ze stopniowej adaptacji. Szczegóły ustalamy indywidulanie z Rodzicem, w oparciu o obserwację dziecka, jego potrzeb i możliwości.

Czekamy na Państwa. Zachęcamy do odwiedzenia naszego przedszkola z dzieckiem odpowiednio wcześniej. Razem obejrzycie sale, poznacie zespół i dowiecie się jak pracujemy. Do zobaczenia :)

###Garść porad dla Rodzica przyszłego przedszkolaka Twoje dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola?

To naturalne, że przeżywasz obawy i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić.

Ty też powinieneś przygotować się na to wydarzenie. Ważne jest, aby Twoja adaptacja przebiegało prawidłowo – to pomaga w adaptacji dziecka.

Dziecko, które idzie do przedszkola po raz pierwszy, powinno dowiedzieć się, jakie zmiany szykują się w jego życiu.

 • Zaangażuj je w przygotowania. Pozwól mu wybrać worek na kapcie itp.
 • Opowiedz dziecku o tym, jak świetnie będzie się bawić w przedszkolu. Takie historie nastroją je pozytywnie.
 • Pamiętaj, że pozostawiasz dziecko pod opieką wyszkolonego personelu, który doskonale wie, jak uspokoić maluchy.
 • Nie wydłużaj nadmiernie pożegnania z dzieckiem. Przytul, daj buziaka, pożegnaj się i wyjdź. Jeśli dziecko płacze, nie odwracaj się.
 • Nie płacz w obecności dziecka. Pamiętaj, że jesteś dorosłą, emocjonalnie dojrzałą osobą, która powinna panować nad swoimi emocjami.